Czym są grzybice stopy i paznokci?Grzybica jest chorobą dermatologiczną, którą łatwo się zarazić. Jest nie tylko dość wstydliwą dolegliwością, ale często leczenie może potrwać nawet wiele tygodni. 

Leczenie polega najczęściej na stosowaniu środków do stosowanie miejscowego, ale często jest także włączone leczenie farmakologiczne.

Grzybice stopy i paznokci – jakie są objawy?

Jednymi z objawów, jakie towarzyszą grzybicy są:

  • zaczerwienienie;
  • uczucie pieczenia;
  • złuszczanie się skóry;
  • pojawiające się nadżerki.

Jeśli zaobserwujesz je u siebie, warto udać się do dermatologa. tam zostanie przeprowadzone badanie, które jest podstawą do dalszego leczenia.

Jak leczy się grzybice stopy?

W odpowiedzi na pytanie, jak leczy się grzybice stopy, należy wspomnieć, że w leczeniu najczęściej stosowane są preparaty typu maści i kremy, które nakłada się na obszary chorobowe. Często zawierają one antybiotyki. W leczeniu ważna jest też odpowiednia higiena, która hamuje grzybice. Paznokcie są szczególnie narażone, a ich leczenie często trwa kilka miesięcy. Czemu tak długo? Wiąże się to z naturalnym cyklem wzrostu paznokci. Często preparaty muszą być stosowane, aż cała płytka wymieni się na nową.

Grzybice stopy i paznokci – gdzie można się zarazić?

Najczęściej miejsca takie jak baseny, kąpieliska, hotelowe łazienki to te, gdzie można złapać grzybice. Paznokcie i stopy są najbardziej narażone, dlatego zawsze należy pamiętać o klapach i odpowiedniej higienie. W upalne dni pamiętajmy o lekkim i przewiewnym obuwiu. Czynnikiem zwiększającym zakażenie i grzybice stopy jest potliwość. Osobami, które są narażone na zakażeniami są pacjenci cukrzycowi, osoby otyłe, z osłabioną odpornością.