Znacznie zwierząt – czyli odpowiedniki świata rzeczywistegoW odpowiedzi na nurtujące pytania ludzie przez cały etap swojego życia szukali wyjaśnień i porównań. Świat przyrody był tym elementem, na który powoływano się najczęściej. Z tego powodu wiedza holistyczna czerpie z dawnych czasów w dodatkowo unowocześnionej wersji. Symbolika zwierząt powstała już dawno, ale dalej jest używana i odpowiada konkretnym potrzebom. Jakie jest znaczenie zwierząt?

Obrazy zwierząt na przestrzeni lat

Ludzie bratali się ze zwierzętami od wieków i dlatego z czasem zaczęli przypisywać poszczególne moce do konkretnych gatunków. Reguła ta była szeroko rozpowszechniona, ale z czasem pewne schematy zanikły. Teraz pojawia się odpowiedni moment, żeby sobie o nich przypomnieć.

Niezależnie od panującej religii, alegorią zwierzęcia posługiwał się każdy. Pojawiły się symbole w Biblii, mitologii, wierzeniach oraz opowiadaniach mędrców. Klasyczny gołąb obrazował pokój i przyjście Ducha Świętego. Wąż był reprezentantem zła wcielonego, jakim był Szatan. Feniks był znanym symbolem odrodzenia oraz zmartwychwstania. Obrazy świętych były przypisane według cech zwierząt. Lew, smok czy pies obok osób świeckich.

Ukryte symbole zwierząt

Odpowiedniki duchowych patronów ludzi przypominających zwierzęta określane są jako totemiczne. Każda osoba na ziemi ma swoje własne zwierzę, które zapewnia łączność przyrody i życia. Wiele symboli zależy od konkretnej sytuacji i nie powinno ich się przestawać zero-jedynkowo. Jednak pewne zwierzęta posiadają stały zespół alergii. Mysz przedstawia praworządność. Motyl symbolizuje piękno, metamorfozę i lekkość. Lew pokazuje autorytet oraz siłę. Świnia wbrew pozorom odnosi się do radości i sukcesu. Orzeł unosi się nad zwycięstwem. Krowa jest znakiem obfitości. Sowa tradycyjnie przedstawiana jest w formie wiedzy. Lis wyróżnia się sprytem. Wilk to synonim przywództwa i silnego instynktu. Słoń jest cierpliwy oraz pomocny. Kot jest ikoną niezależności w połączeniu z pełnią szczęścia. Żuraw to czujność, która nigdy nie zostanie uśpiona.